Okna dachowe

Okna dachowe

Okna dachowe to najchętniej wybierany sposób doświetlenia poddasza. Aby dobrze spełniało swoje zadania, a jego montaż nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie dachu, musimy bardzo starannie dobrać nie tylko samo okno (rodzaj, materiał, oszklenie), ale i kołnierz – niezbędny element pozwalający na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachu. Okno dachowe wybieramy tak, by było jak najbardziej zbliżone swą szerokością do rozstawu krokwi w naszym dachu.

Okna kolankowe – składają się z dwóch okien – dachowego i typowego (w ściance kolankowej). Poza tym podczas opadów śniegu albo w upalne dni przez okno kolankowe do pomieszczenia dociera światło dzienne, a podczas deszczu możliwe jest wietrzenie.

Okna obrotowe – mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości ościeżnicy. Prostota ich konstrukcji sprawia, że należą do najtańszych okien dachowych. Łatwo je umyć ze środka pomieszczenia, ale część otwartego skrzydła wystaje pod sufitem połaci dachowej i można się o nie uderzyć.

Okna wysokoosiowe – mają oś obrotu umieszczoną w 3/4 wysokości ościeżnicy. Po otworzeniu górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Niestety są droższe, z uwagi na konieczność stosowania siłowników wspomagających unoszenie okien.

Producent Fakro.